Wbrew pozorom istnieje wiele sposobów na dokapitalizowanie przedsiębiorstwa. W zależności od tego, jak długo działamy na rynku i jakie są nasze potrzeby, możemy skorzystać z różnorodnych rozwiązań, by pozyskać kapitał. Jakich?
Friends&Family
Każdy z nas doskonale zna powiedzenie, że z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu. Jednak finansowanie działalności ze środków pożyczonych od bliskich nie jest wcale takim złym pomysłem. To najprostsze, a zarazem najbardziej opłacalne rozwiązanie. Najprawdopodobniej bowiem rodzina nie będzie żądać bardzo wysokiego zwrotu z inwestycji. Nie naliczy nam również takiego procenta jak zrobiłby to bank i nie weźmie prowizji.
Jeżeli więc mamy taką możliwość, skorzystajmy z pomocy najbliższych. Tym bardziej że niejednokrotnie to właśnie oni są pierwszymi osobami, które wspierają nas w podejmowanych działaniach, i wierzą, że nasz pomysł na biznes jest perspektywiczny.
Klasyczne sposoby finansowania działalności, czyli kredyty i pożyczki
Najczęściej kredyty i pożyczki bankowe otrzymują przedsiębiorstwa, które funkcjonują na rynku przez dłuższy czas, a ich kondycja finansowa nie jest zła. Podmioty te zazwyczaj poszukują kapitału nie na uruchomienie działalności gospodarczej, ale jej rozwój, który dokona się, jeśli pozyskają środki np. na:
- zakup nowego sprzętu,
- modernizację linii produkcyjnej,
- wejście na nowe rynki,
- wybudowanie nowej hali produkcyjnej,
- usprawnienie procesów toczących się wewnątrz firmy.
W ostatnim czasie przedsiębiorcy coraz częściej poszukują dodatkowych środków na sfinansowanie inwestycji w kapitał ludzki. Ustawiczne podnoszenie kwalifikacji personelu czy też zatrudnianie ekspertów z danej dziedziny sprzyja rozwojowi firmy. Również i na te cele można otrzymać kredyt lub pożyczkę bankową.
Kuszące alternatywy
Jak zostało wspomniane, kredyty i pożyczki bankowe są najczęściej udzielane przedsiębiorstwom z określonym stażem na rynku. Co jednak w przypadku, gdy dopiero rozpoczynamy działalność gospodarczą i nie możemy skorzystać z pomocy finansowej od rodziny i przyjaciół czy też banku? Swe oczy warto skierować ku alternatywnym rozwiązaniom. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się:
- Crowdfunding – wykorzystywany jest nie tylko przez startupy, ale i przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku. Polega on na pozyskiwaniu niewielkich wpłat finansowych od dużej grupy Internatów. W zamian za dokonanie wpłaty Internauta może otrzymać gadżet firmowy, egzemplarz produktu, który finansuje, a nawet udziały w przedsiębiorstwie.
- Fundusze Venture Capital – to podmioty, które w zamian za określony % udziałów w przedsiębiorstwie zasilają projekt odpowiednimi środkami finansowymi. Inwestują one w przedsięwzięcia znajdujące się na różnych etapach rozwoju, począwszy od samego pomysłu poprzez etap seed aż po fazę wzrostu i skalowanie biznesu.
- Anioł Biznesu – to prywatny inwestor, który przekazuje własne pieniądze na rozwój danego przedsięwzięcia. Oprócz kapitału najczęściej oferuje także wsparcie merytoryczne w prowadzeniu biznesu. Zazwyczaj bowiem jest to osoba z doświadczeniem w działalności gospodarczej. Oprócz inwestorów indywidualnych na rynku funkcjonują całe sieci Aniołów Biznesu, które oferują kompleksowe wsparcie w realizacji danego projektu.
- Fundusze Private Equity – działają na podobnych zasadach co fundusze Venture Capital. Najczęściej jednak wspierają te przedsiębiorstwa, które funkcjonują na rynku przez pewien czas.
Państwowa i unijna pomoc
Nie tylko innowacyjne projekty mogą liczyć na zewnętrzne wsparcie finansowe. Również uruchamiając prosty warsztat, sklep czy też warzywniak, możemy starać się o dodatkowe środki. Pomocne okazują się dotacje z urzędu pracy. Dedykowane są one osobom bezrobotnym, które wcześniej nie prowadziły działalności gospodarczej.
Osoby bezrobotne, studenci oraz absolwenci mogą ubiegać się również o preferencyjną pożyczkę na rozpoczęcie własnego biznesu. Projekt ten realizowany jest przez MRPiPS oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Otrzymane pieniądze należy zwrócić w ciągu 7 lat. Niskie oprocentowanie sprawia, że rozwiązanie to cieszy się sporym zainteresowaniem.
Również gdy zamierzamy uruchomić własną działalność na wsi lub obszarze wiejskim, możemy liczyć na zewnętrzne wsparcie finansowe, tym razem ze środków unijnych. W tym przypadku jednak preferowane są biznesy wiążące się z przetwórstwem, agroturystyką, rękodziełem oraz opieką nad dziećmi i osobami starszymi.