IInwestowanie w nieruchomości cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala na osiągnięcie wyższych zysków w porównaniu z lokatą bankową, a jednocześnie jest mniej ryzykowne niż gra na giełdzie. Z drugiej jednak strony charakteryzuje się stosunkowo niską płynnością. Czy więc warto zdecydować się na ten sposób pomnażania kapitału? Oto jego zalety i wady.
Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?
Niskie oprocentowanie lokat sprawia, że coraz więcej osób zainteresowanych pomnażaniem swojego kapitału zwraca uwagę na inwestowanie w nieruchomości. To zaś ma wiele zalet. Jakich?
Rentowność
Przeciętna stopa zwrotu w przypadku inwestowania w nieruchomości wynosi 6-8%, co w praktyce oznacza, że jest wyższa w porównaniu z lokatą bankową. Jak jednak przekonują specjaliści, ten sposób pomnażania kapitału może generować nawet do 20% zysku netto rocznie. Żeby jednak było to możliwe, inwestowanie w nieruchomości musi być bardzo dobrze przemyślane, a do tego konieczne jest doświadczenie.
Możliwość dostosowania horyzontu czasowego inwestycji do własnych potrzeb
W przypadku inwestowania w nieruchomości najczęściej przyjmuje się długi horyzont czasowy – inwestor kupuje nieruchomość, a potem przez lata ją wynajmu, co generuje zysk. Nie oznacza to jednak, że inwestycji w nieruchomość nie da się potraktować jako inwestycji krótkoterminowych. Wystarczy, że inwestor zakupi lokal po atrakcyjnej cenie, a następnie sprzeda ją z zyskiem.
Możliwość osiągania pasywnego przychodu
Jeżeli inwestor zdecyduje się na wynajem zakupionej nieruchomości, może liczyć na stały okresowy przychód. Oczywiście wysokość faktycznego dochodu jest uzależniona od wielu czynników, w tym od metrażu nieruchomości, jej lokalizacji oraz tego, czy przy zakupie inwestor posiłkował się kredytem hipotecznym czy też własnymi środkami, niemniej od momentu wprowadzenia się lokatorów inwestor może liczyć na comiesięczne wpływy.
Bezpieczeństwo
Istnieje raczej niewielkie ryzyko tego, że wartość nieruchomości spadnie do zera, a to za sprawą tego, że lokal ma postać fizyczną, która co do zasady jest trwała. To właśnie z tej trwałości wynika bezpieczeństwo inwestowania w nieruchomości. Nawet jeśli wartość lokalu spada, najczęściej jest to spadek jedynie częściowy. Co ważne, wartość nieruchomości może zmienić się także na korzyść inwestora.
Niższy próg wejścia
Jeżeli inwestor finansuje kupno nieruchomości kredytem hipotecznym, wówczas próg wejścia w daną inwestycję jest zdecydowanie niższy. Banki dość chętnie udzielają kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości, traktując lokal jako zabezpieczenie. Nie ma natomiast możliwości uzyskania kredytu na zakup obligacji, akcji oraz innych instrumentów finansowych.
Zabezpieczenie na przyszłość
Nieruchomość można traktować jako poduszkę finansową na przyszłość i np. sprzedać ją po przejściu na emeryturę, w ten sposób zwiększając swój poziom życia. Dobrze zarządzany lokal może być bowiem rentowny przez dziesiątki lat i stanowić zabezpieczenie na przyszłość nie tylko inwestora, ale i jego dzieci oraz wnuków.
Wady inwestowania w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości, podobnie zresztą jak inne sposoby pomnażania kapitału, ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jakie mankamenty należy mieć na względzie, zanim wyda się sporo środków na zakup lokalu?
Stosunkowo niska płynność
Żeby sprzedać nieruchomość, potrzeba jest czasu. Najpierw na znalezienie nabywcy, potem na dopełnienie wszelkich formalności związanych z transakcją kupna-sprzedaży. Jeżeli inwestorowi zależy na krótkoterminowej inwestycji, wówczas zakup lokalu niekoniecznie spełni jego oczekiwania. Sprzedaż może bowiem potrwać nawet kilka miesięcy, chociaż w tym przypadku wiele do powiedzenia ma lokalizacja, np. kawalerki w ścisłym centrum Warszawy sprzedają się jak świeże bułeczki.
Niepodzielność kapitału
Żeby uzyskać choćby część ulokowanego w nieruchomość kapitału, należy sfinalizować całą inwestycję. Jeśli więc inwestor chce dowolnie dysponować zainwestowanymi środkami i przenosić jej części w wybranym przez siebie momencie, powinien zdecydować się na bardziej elastyczne metody pomnażania kapitału.
Znajomość rynku nieruchomości
Wiedza na temat rynku nieruchomości jest konieczna chociażby do tego, by ocenić potencjalną rentowność lokalu. Co więcej, inwestor powinien znać przepisy prawne i podatkowe oraz sposoby poszukiwania najemców. Ważne jest to, żeby zdawał sobie sprawę z tego, jak wygląda prawidłowa umowa najmu i jak ją rozliczyć.
Zaangażowanie czasowe
Nieruchomość wymaga stałego zarządzania, co może być czasochłonnym zajęciem. Zadanie to można powierzyć wyspecjalizowanym podmiotom, jednak wiąże się to z określonymi kosztami. W praktyce więc oznacza to zmniejszenie rentowności inwestycji.
Kapitał
Inwestowanie w nieruchomość wymaga stosunkowo dużej ilości kapitału na początek. Wsparcie stanowić może oczywiście kredyt hipoteczny, jednak nie każda osoba może pochwalić się odpowiednią zdolnością kredytową, by móc ubiegać się w banku o środki.