Biznes i FinanseFirmy i StartupyKapitał i InwestycjePorady

Jak pozyskać kapitał dla startupu?

Bez kapitału rozwój startupu jest praktycznie niemożliwy. Już niejeden ciekawy pomysł biznesowy legł w gruzach z uwagi na niedostateczne finansowanie. Jak więc pozyskać środki dla innowacyjnego przedsiębiorstwa, by ten scenariusz nie spotkał także naszego projektu?

Skąd wziąć środki na rozwój startupu?

Wbrew pozorom startupy jako młode, innowacyjne i prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa o dużej dynamice wzrostu mają wiele możliwości pozyskania zewnętrznego wsparcia finansowego. Inwestowaniem w nie interesuje się bowiem całkiem sporo podmiotów funkcjonujących na rynku. Które z dostępnych rozwiązań sprawdzi się jednak najlepiej? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele bowiem zależy od specyfiki startupu i sytuacji, w której się znalazł. Z jakich źródeł finansowania można jednak skorzystać, jeśli prowadzi się innowacyjny biznes?

Fundusze Venture Capital

Na wsparcie finansowe funduszy Venture Capital liczyć mogą przedsiębiorstwa wprowadzające na rynek projekty, które są innowacyjne, szerzej nikomu nieznane, związane z nowymi technologiami i mające duży potencjał rozwoju. Cechy te nie tylko dają szansę na osiągnięcie ponadprzeciętnych zwrotów z inwestycji, ale również przekładają się na wysoki stopień ryzyka inwestycyjnego.

W zamian za kapitał fundusz Venture Capital najczęściej otrzymuje udziały danego startupu, które może ewentualnie spieniężyć, sprzedając przedsiębiorstwo z zyskiem, gdy to zwiększy swoją rynkową wartość. Wsparcie finansowe, jakie oferuje fundusz VC, jest zazwyczaj długoterminowe i sięga najczęściej od 3 do 7 lat.

Fundusze Venture Capital kontrolują pracę startupów, pełniąc w nich pewne funkcje, np. zasiadając w radach nadzorczych, jednak nie zarządzają bezpośrednio przedsiębiorstwem, pozostawiając mu autonomię. W ramach funduszy VC możemy wyróżnić także fundusze Seed Capital. Finansują one projekty, które znajdują się na wczesnym etapie rozwoju.

Fundusze Private Equity

To propozycje raczej skierowane do przedsiębiorstw, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku i szukają kapitału na poczet dalszego rozwoju, np. zwiększenie mocy produkcyjnych czy też dywersyfikację kanałów dystrybucji. W odróżnieniu od funduszy Venture Capital i Seed Capital charakteryzują się mniejszym ryzykiem inwestycyjnym, przez co startup zazwyczaj ma łatwiejszą drogę do pozyskania środków. Inwestorzy mogą bowiem z łatwością przeanalizować sposób zarządzania przedsiębiorstwem.

Crowdfunding udziałowy

To forma pozyskiwania kapitału, która cieszy się coraz większą popularnością. W tym przypadku innowacyjny projekt jest finansowany przez społeczność, która w zamian za przekazane pieniądze otrzymuje udziały w wypracowanych przez niego zyskach lub udziały w samym startupie.

Popularna jest również praktyka przekazywania osobom inwestującym w pomysł produktu, do którego powstania przyczyniają się przekazane przez ich środki. Najczęściej ma to formę przedsprzedaży.

Anioł Biznesu

Współpraca z Aniołem Biznesu to kolejny sposób na pozyskanie nie tylko kapitału, ale również i wsparcia merytorycznego oraz praktycznego. Anioł Biznesu to bowiem najczęściej doświadczony biznesmen, który z powodzeniem zrealizował wiele innowacyjnych projektów. Oferuje więc nie tylko kapitał, ale i wiedzę oraz doświadczenie. Niejednokrotnie to właśnie chęć realizowania się w interesującym przedsięwzięciu jest dla Anioła Biznesu jednym z głównych czynników determinujących jego udział w projekcie.

Liczy się jednak także opłacalność przedsięwzięcia. Nie można bowiem zapominać, że Anioł Biznesu to osoba prywatna, która inwestuje swój własny kapitał. Osiągnięcie zysku jest zatem dla niego równie ważne co zaciekawienie projektem.

Kredyty i pożyczki bankowe

To rozwiązanie chętnie wybierane, jednak najczęściej przez przedsiębiorstwa, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku. Będąc startupem na wczesnym etapie rozwoju, ten sposób finansowania działalności może nie być dostępny, pomimo że jest reklamowany jako ogólnodostępny.

Initial Coin Offering

ICO to stosunkowo nowa metoda pozyskiwania wsparcia finansowego dla startupów. W odróżnieniu od wymienionych wcześniej sposobów inwestycja kapitału odbywa się nie przy użyciu pieniędzy, ale środków stokenizowanych. Jak to wygląda w praktyce?

Startup mający projekt w technologii blockchain wypuszcza część swoich tokenów na rynek jeszcze przed tym, jak trafią one na giełdę. Osoby je nabywające stają się tym samym sponsorami innowacyjnego pomysłu lub startupu. Nie zawsze jednak jest to tożsame z nabyciem udziałów w przedsiębiorstwie.

By sfinansować swoją działalność i realizację innowacyjnych projektów, startupy niejednokrotnie potrzebują wsparcia finansowego. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele opcji, które pozwalają na pozyskanie kapitału. To, na jaką ścieżkę finansowania zdecyduje się przedsiębiorstwo, zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są jednak specyfika startupu, branża, w której działa rodzaj realizowanego przez niego przedsięwzięcia oraz aktualna sytuacja finansowa. Analizując te czynniki, na pewno dojdziemy do wniosku, jakiego wsparcia finansowego potrzebujemy.

Polecane wpisy
Biznes i FinanseFirmy i StartupyKapitał i InwestycjePorady

Kiedy warto pozyskać kapitał dla firmy?

NewConnectPorady

Jakie są zalety i wady NewConnect?

Kapitał i InwestycjePorady

Co jest lepsze: private equity czy venture capital?

Biznes i FinanseKapitał i InwestycjePorady

Jak pozyskać inwestora dla mojego biznesu?