NewConnect to alternatywny system obrotu organizowany przez GPW, który powstał w 2007 roku. Jest on atrakcyjny zarówno dla przedsiębiorstw, jak i inwestorów prywatnych. Odznacza się jednak podwyższonym ryzykiem. Czy warto z niego korzystać? Jakie ma zalety i wady?
Co NewConnet daje przedsiębiorstwom, a co inwestorom?
NewConnect powstał z myślą o małych, dynamicznie się rozwijających spółkach, które przez wzgląd na swoją wielkość, krótki staż na rynku oraz niską wiarygodność kredytową mają problemy z pozyskaniem kapitału. Ograniczona ilość środków sprawia, że trudniej im finansować działalność i nowatorskie projekty, których są twórcami. NewConnect daje im na to szansę.
Oprócz możliwości pozyskania funduszy rynek ten oferuje firmom także inne korzyści, w tym:
- niskie koszty debiutu,
- minimalne wymogi informacyjne,
- prostsze w porównaniu z GPW wymogi wprowadzenia spółki do obrotu,
- dowolność w wyborze standardów rachunkowości, według których przedsiębiorstwo może przygotowywać raporty.
Wszystko to ma zachęcić młode przedsiębiorstwa do wchodzenia na NewConnect. A co rynek ten ma do zaoferowania inwestorom? Przede wszystkim ponadprzeciętne zyski w krótkim odstępie czasu, możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, a także łatwy dostęp do perspektywicznych i dynamicznie się rozwijających przedsiębiorstw. Za największe jego atuty inwestorzy uznają:
- duże zmiany kursów akcji,
- możliwość zarabiania na daytradingu,
- niższe koszty tradingu.
Nawet mniejszy gracz ma możliwość wpływu na cenę. Płynność jest bowiem przystosowana do mniejszych transakcji kupna-sprzedaży. Inwestycje na rynku NewConnect polecane są najczęściej inwestorom preferującym krótki horyzont czasowy. Ruchy na walorach są bowiem większe i dynamiczniejsze.
Zwiększone ryzyko inwestycji – z czego wynika?
Powszechnie wiadomo, że im wyższe zyski oferuje dany sposób pomnażania kapitału, tym wyższym ryzykiem inwestycyjnym się odznacza. Nie inaczej jest w przypadku NewConnect. Ryzyko utraty zainwestowanych środków jest na tym rynku spore i wynika z kilku kwestii. Jakich?
- Krótki okres działania większości notowanych na rynku NewConnect spółek. Ich pozycja na rynku jest mniej stabilna, a ryzyko bankructwa większe.
- Ograniczona płynność akcji. Wynika to z niskiego wolumenu oraz niedużej liczby i wartości transakcji. Co to jednak oznacza w praktyce? Że inwestor może mieć kłopot ze znalezieniem nabywcy akcji, co z kolei nie daje możliwości wyjścia z inwestycji w dowolnym momencie np. w celu minimalizacji ewentualnych strat.
- Mniejsze rozdrobnienie akcjonariatu. Oznacza to, że akcje należą do mniejszego grona osób fizycznych.
- Większa zmienność w porównaniu z przedsiębiorstwami notowanymi na GPW.
Wszystko to sprawia, że rynek NewConnect jest raczej polecany doświadczonym inwestorom, którzy dysponują odpowiednią wiedzą na temat inwestowania.
Wady NewConnect
Wspomniane wyżej determinanty ryzyka, w tym szczególnie ograniczona płynność akcji oraz mniejsze rozdrobnienie akcjonariatu, to nie jedyne wady rynku NewConnect. Wśród innych jego mankamentów wymienia się:
- brak precyzyjnej polityki informacji inwestycyjnej,
- brak indeksu spółek wiodących – promowałby on te spółki, które spełniają oczekiwania inwestorów względem chociażby publikacji rzetelnych informacji finansowych i mają określony staż na rynku – inwestowanie w nie byłoby zatem bezpieczniejsze. Pozwoliłoby to również na stworzenie dobrych relacji inwestorskich,
- duża liczba tzw. spółek groszowych – zwiększa to niebezpieczeństwo nagłej zmiany kapitalizacji notowanych walorów. Sprawia również, że dokonanie adekwatnej wyceny spółki jest trudniejsze. Wszystko to utrudnia wycenę ryzyka, a tym samym uniemożliwia wręcz podjęcie racjonalnej decyzji inwestycyjnej,
- ograniczona możliwość działania na rynku funduszy inwestycyjnych – co zachęciłoby inwestorów prywatnych do lokowania kapitału na NewConnect. Wiąże się to z brakiem ostrych wymogów formalnych odnośnie polityki informacyjnej, co zniechęca fundusze inwestycyjny do prowadzenia działalności na rynku,
- możliwość wystąpienia zjawiska insider tradingu – w takiej sytuacji transakcje papierami wartościowymi są dokonywane przez osoby, które mają dostęp do niejawnych informacji dotyczących spółek. Wykorzystują one zgromadzone dane, by osiągnąć prywatny zysk,
- trudność w pozyskaniu kapitału proporcjonalnego względem tego z głównego parkietu – co zniechęca przedsiębiorstwa do wchodzenia na NewConnect.